Historie

 
 

Velcí Češi 1918

Josef Landergott / OneHotBook
Interpret: Martin Zahálka, Jiří Hromada
Jazyk: český
Délka: 455 min
Velikost: 646 MB
ebux cena 279 Kč
 
 
oblíbená audiokniha
 

Více o knize

Jak dobře znáte osobnosti první republiky?
 
Co objevil v poušti šejk z Hané? S kým byl na nože Edvard Beneš? Jak platila dluhy Ema Destinnová? Kdo byl prvním překladatelem příběhů Karla Maye? Odpovědi jsou stejně překvapivé jako zjištění o zásluhách antropologa Hrdličky na vzniku Československa nebo vyprávění o tom, jak se dostaly zážitky Eskymo Welzla k široké veřejnosti. Osudy prvorepublikových politiků, umělců a jiných význačných postav své éry jsou představeny s citem pro detail a s nadhledem a na pravou míru jsou odvážně uvedeny dobové poměry i charaktery některých dosud adorovaných hrdinů. Sbírka portrétů velkých Čechů dokazuje, že nejzajímavější příběhy píše sám život. Třeba tyto:
 
Aleš Hrdlička, sběratel kostí
Alois Musil, šejk z Hané
Jiří Guth-Jarkovský, kazatel dobrých mravů
Ema Destinnová, lvice v kleci
Václav Klofáč, nacionalista i intrikán
Alois Rašín, puritán české koruny
Jan Klecanda, národní socialista, diplomat, cestovatel
Jaroslav Preiss, bohém bankovní přepážky
Přemysl Šámal, kancléř první republiky
Viktor Dyk, pěvec českého nacionalismu
Tomáš Garrigue Masaryk, rozumný člověk
Bedřich Machulka, lovec a znalec Afriky
Karel Kramář, hvězda politiky a obdivovatel Ruska
Antonín Švehla, moudrý muž i mazaný sedlák
Bedřich Hrozný, muž, který probudil Chetity
Jan Welzl, náčelník v Arktidě
Jiří Stříbrný, konfliktní muž 28. října
Alfons Maria Mucha, mistr rozevlátých plakátů
Josef Scheiner, velký sokol
František Soukup, mistr opatrného našlapování
Jaroslav Hašek, milovník bizarností
Emanuel Viktor Voska, Masarykův mystifikátor a agent
Radola Gajda, nejmladší z československých generálů
Václav a Otakar Nekvasilovi, stavitelé republiky
Karel Baxa, náš pan starosta


Zajímavost

Autor:
Josef Landergott (* 1951)
Studoval na FF UK obory historie, latina, řečtina a asyriologie. Do roku 1990 se živil jako provozní zaměstnanec poštovní přepravy na pražském hlavním nádraží, pak pracoval v médiích, mimo jiné jako redaktor a komentátor deníku Metropolitan, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor Českého deníku, externí pracovník ČT v pořadu Nadoraz. Od roku 1999 do roku 2015 byl členem zahraniční redakce časopisu Týden. Píše a provozuje antickou webovou encyklopedii Kleio.cz.

Účinkující:
Martin Zahálka (* 1958)
 
Po maturitě na střední průmyslové škole strojní pracoval dva roky jako promítač v kině, pak se přihlásil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1984. První angažmá získal ve Státním divadle v Brně, odtud po půl roce odešel do Divadla J. K. Tyla v Plzni a od roku 1992 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Objevil se v řadě filmů (např. V jiném stavu, Šejdrem, Operace Silver A, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně) a seriálů (např. Ohnivý kuře, Ordinace v růžové zahradě, Hospoda, Četnické humoresky, Zdivočelá země). Dlouhodobě se věnuje dabingu, např. animované filmy Spláchnutej, Ratatouille či Robin Hood nebo role Dr. Marka Harlanda v seriálu Medicopter 117.

Jiří Hromada (* 1958)
 
Po studiu na DAMU získal stálé angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana, kde působil od roku 1981 deset sezon. Poté se na divadelních prknech objevoval jen sporadicky (např. v Divadle Rokoko) a věnoval se dabingu a namlouvání komentářů k dokumentárním filmům a práci v rozhlase. Za své výkony za mikrofonem byl několikrát nominován v anketě Neviditelný herec a neunikl ani pozornosti poroty Ceny Františka Filipovského za dabing. Účinkoval ve velké řadě televizních inscenací a pořadů hrál v několika filmech (např. Copak je to za vojáka, Čekání na Patrika, Kluci z hor). Od roku 2001 působí jako herec na volné noze a v letech 2011–2017 byl prezidentem Herecké asociace. Známý je také díky svému veřejnému působení v gay a lesbickém hnutí.