Světová próza

 
 

Vyvolávač deště

John Grisham / OneHotBook
Interpret: Ondřej Brousek
Jazyk: český
Délka: 1041 min
Velikost: 963 MB
ebux cena 369 Kč
 
 
oblíbená audiokniha
 

Více o knize

Právo je zřídkakdy jasné a jen vzácně dává smysl…
 
Rudy Baylor studuje posledním rokem práva na univerzitě v Memphisu. V klubu, kde se scházejí nesolventní důchodci, získává své první dva klienty. Paní Birdie chce vydědit svá vnoučata a děti, které ji zanedbávají. A pak je tu rodina Blackových. Jejich syn Donny má leukemii a umírá, přestože by mu transplantace kostní dřeně mohla zachránit život. Pojišťovna ji ale odmítá zaplatit, ač Blackovi poctivě platili zálohy. Rudy se rozhodne soudní spor za každou cenu vyhrát, ale bojuje proti mocné korporaci…
 
Předloha stejnojmenného filmu (režie: Francis Ford Coppola, 1997) s Mattem Damonem a Dannym DeVitem v hlavních rolích


Zajímavost

Autor:
John Grisham (* 1955)
 
Vystudoval práva na Mississippské univerzitě, pak se věnoval advokátní praxi a na čas i politice. Jeho prvotinu … a je čas zabíjet nejprve odmítlo 28 nakladatelů, ale po dvou letech snažení nakonec vyšla v neznámém vydavatelství Wynwood Press roku 1988. O tři roky později se po obrovském úspěchu druhého románu Firma stal profesionálním spisovatelem. Senzaci způsobila i jeho další kniha rovněž z právnického prostředí nazvaná Případ Pelikán (1992), která byla zfilmována s Julií Robertsovou a Denzelem Washingtonem v hlavních rolích. Ve filmové adaptaci právnického thrilleru Firma zazářil Tom Cruise a ve snímku Vyvolávač deště podle stejnojmenné knihy z roku 1995 excelovali Matt Damon a Danny DeVito. Z více než dvaceti románů, které John Grisham zatím napsal, se staly bestsellery a z většiny z nich i neméně úspěšné filmy (např. Klient, Čas zabíjet, Cela smrti nebo Porota). Autor se ovšem také občas opustí právnické téma (mj. Mississippské povídky) a vydá se i do jiného prostředí, nejčastěji sportovního (novely Trenér, Hra o pizzu či Calico Joe). Grishamovy romány vycházejí ve více než čtyřiceti jazycích, téměř tři sta milionů prodaných výtisků po celém světě z něj činí jednoho z nejčtenějších a nejúspěšnějších spisovatelů současnosti.

Účinkující:
Ondřej Brousek (* 1981)
 
Po absolutoriu na Pražské konzervatoři působil v Divadle na Fidlovačce, kde kromě herectví uplatnil i svůj hudební talent a působil tu i jako autor scénické hudby. Od roku 2012 je členem souboru Divadla na Vinohradech, kde ztvárnil například postavu Amadea Mozarta ve stejnojmenné hře. Filmoví diváci ho dobře znají z kultovního snímku Jana Hřebejka Pelíšky (1999) a objevil se i v několika televizních seriálech (Nemocnice na kraji města po 20 letech a nové osudy). Čím dál více se věnuje hudbě – ať už jako autor vážných, muzikálových i filmových a televizních skladeb, nebo jako člen populární skupiny Monkey Business.