Česká literatura

 
 

Teorie podivnosti

Pavla Horáková / OneHotBook
Interpret: Jitka Ježková
Jazyk: český
Délka: 625 min
Velikost: 592 MB
ebux cena 319 Kč
 
 
oblíbená audiokniha
 

Více o knize

O čem sní intelektuálky?
 
Vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, třicátnice Ada Sabová už má leccos za sebou, takže není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného sarkastického vnímání světa, lidí kolem i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává a reflektuje zdánlivé nahodilosti, za nimiž tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, ale zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.
 
Román obdržel cenu Magnesia Litera 2019 za prózu.


Zajímavost

Autor:
Pavla Horáková (* 1974)
 
Vystudovala obory překladatelství a tlumočnictví a serbistika na FF UK v Praze. Od roku 1997 překládá beletrii z angličtiny a srbštiny (mj. díla Kurta Vonneguta, Saula Bellowa či Iaina Bankse; v roce 2001 obdržela Tvůrčí odměnu Obce překladatelů). Autorsky debutovala v roce 2010 detektivním románem pro mladé čtenáře Tajemství Hrobaříků (Olympia, 2010; Argo, 2016). V roce 2011 následovalo pokračování s názvem Hrobaříci v podzámčí (Apostrof, 2011, Argo, 2016) a v roce 2012 trilogii uzavřel román Hrobaříci a Hrobaři (Apostrof, 2012, Argo, 2018). Editorsky se podílela na sbírce současného veršovaného folkloru Kecy v kleci (Plot 2010). Připravovala pravidelné pořady pro Český rozhlas 3 – Vltava a anglické vysílání Českého rozhlasu 7, kde působila jako kmenová redaktorka v letech 2001–2007. S Jiřím Kamenem sestavili dvacetidílný rozhlasový cyklus Polní pošta, na jehož bázi pak vydali dvě publikace Přišel befel od císaře pána (Argo, 2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (Argo, 2018). Se Zuzanou Dostálovou a Alenou Scheinostovou napsala prózu Johana (Paseka, 2018) a její první samostatný román Teorie podivnosti (Argo, 2018) získal cenu Magnesia Litera 2019 za prózu.

Účinkující:
Jitka Ježková (* 1978)
 
Vystudovala Pražskou konzervatoř a katedru teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na televizní obrazovce se objevila poprvé v roce 1994 v seriálu Prima sezóna, o rok později pak v seriálu TV Nova Nováci. Od té doby pravidelně účinkuje v televizních inscenacích a seriálech (Jetelín, Případy 1. oddělení, Rapl, Obchoďák, Doktoři z Počátků, Expozitura) a filmech (Ostravak Ostravski, Intimity, Početí mého mladšího bratra, Báječná léta pod psa). Hostovala v Činoherním klubu, v Divadle Palace a v Divadle v Řeznické. Už od 14 let se úspěšně věnuje dabingu. Svůj hlas propůjčila například Kate Winsletové ve filmu Titanic nebo Liv Tylerové v Pánovi prstenů. V roce 2004 dostala Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu za film Teorie létání.