Všechny

 
 

Měsíční tygr

Penelope Lively / OneHotBook
Interpret: Taťjana Medvecká
Jazyk: český
Délka: 603 min
Velikost: 537 MB
ebux cena 339 Kč
 
 
oblíbená audiokniha
 

Více o knize

Claudia je na prahu smrti. Ještě však neřekla poslední slovo…
 
Claudia Hamptonová leží na nemocničním lůžku a v duchu sepisuje „dějiny světa a zároveň s nimi i ty své“. Slavná spisovatelka je současně historičkou, a právě proto do privátní bilance promítá velké i malé historické události, jež formovaly její život a také životy jejích blízkých. Především je to však silná a nezávislá žena. Dětství strávila v předválečné Británii, za války působila jako zpravodajka v Káhiře a vydobyla si místo v čistě mužské disciplíně: v dějepisectví. Ve válečné vřavě našla i ztratila pravou lásku, měla bratra, kterého zbožňovala, milence, jemuž se nedalo věřit, a porodila dceru, kterou bohužel nedokázala milovat… Střípky vzpomínek nahlíží jak ze svého úhlu pohledu, tak s přispěním rozličných perspektiv zúčastněných postav – a vedle toho dává obecenstvu možnost reportážně zkoumat prostředí, v němž tráví poslední dny.
 
„Jsem poskládaná z nesčetného množství Claudií, které se točí a mísí a oddělují jako sluneční odlesky na vodní hladině.“
 
Román byl v roce 1987 odměněn Bookerovou cenou a probojoval se i mezi finalisty speciálního ocenění Golden Man Booker za nejlepší britský román osmdesátých let.
 
„Ta kniha je jako zahradní lampa: celou noc pozvolna zelenkavě hoří, odhání komáry, propadá se do popela a její zářící rudé oko je společníkem horoucí temnoty, která kolem ní vrzavě pobzikává.“ - The Guardian


Zajímavost

Autor:
Penelope Lively (* 1933)
 
Britská autorka mnoha románů pro dospělé i pro děti. Získala řadu ocenění, mj. Carnegieho medaili za literaturu pro mládež, a dvakrát byla nominována na Bookerovu cenu: v roce 1977 za román The Road to Lichfield (Cesta do Lichfieldu) a v roce 1984 za román According to Mark (Podle Marka). Vrcholnou ostrovní prémii nakonec obdržela v roce 1987 za román Měsíční tygr, který se probojoval i mezi finalisty ocenění Golden Man Booker za nejlepší britský román osmdesátých let. V literární tvorbě pokračuje až do současnosti: i ve svých šestaosmdesáti letech stále vydává nové knihy. Jejím posledním počinem je beletrizovaný esej Život v zahradě (2017, č. Host 2019; audioknihu připravujeme). Naši čtenáři ji znají i z dramatické prázdninové bilance V horkých vlnách (1996, č. 2001). Penelope Lively má dceru, syna, šest vnoučat a žije v Londýně.

Účinkující:
Taťjana Medvecká (* 1953)
 
Česká herečka a dabérka byla na DAMU přijata již z druhého ročníku gymnázia. Za studií hostovala v Národním divadle a od absolutoria v roce 1975 je stálou členkou jeho činohry. Od mládí žila především pro divadlo, je držitelkou dvou cen Thálie i řady dalších divadelních ocenění. Výraznou součástí jejího působení je práce pro dabing – roku 1997 získala Cenu Františka Filipovského (film Thelma a Louise) – a účinkování v rozhlase (vítězství v anketě Neviditelný herec 2007). V roce 2012 obdržela sošku Českého lva za nejlepší vedlejší ženskou roli ve filmu Dům.