Světová próza

 
 

Život v zahradě

Penelope Lively / OneHotBook
Interpret: Libuše Švormová
Jazyk: český
Délka: 459 min
Velikost: 429 MB
ebux cena 310 Kč
 
 
oblíbená audiokniha
 

Více o knize

Zpátky ke kořenům! Se sazeničkou a se srdcem na dlani.
 
Podmanivé přemítání nad dějinami a smyslem zahrad, zahradničení i zahrádkaření pohladí na duši každého, kdo neváhá v tichém usebrání plít, rýt, zalévat nebo se jen užasle kochat. Původně ryze anglickou zálibu, díky níž ostrovní národ zvelebil prostor kolem sebe v obecném zájmu, vnímá však Livelyová dalece nad rámec země, kde zahradou stále disponuje 89 % domácností a kde péče o ni přerostla v dámský sport vyznačující se náruživou soutěživostí. Držitelka Bookerovy ceny, která pro něj rovněž horuje, čile dokládá, nakolik tento výmluvný kvetoucí prostor vábil světoznámé malíře i její kolegy literáty, autora Zahradníkova roku Karla Čapka nevyjímaje. Z rozjímání v duchu tradičně vybroušené britské esejistiky ale vedle očekávaného humoru vyvěrá i cosi hlubšího o směřování lidské touhy. Jakpak by ne. Člověk – zrozený podle Bible i podle evoluce v zahradě – prací v ní nejspíš hledá ztracený ráj. A bezpochyby tím vzdoruje smrtelnosti, neboť zas a znovu v rytmu přírody koná tak, aby po sobě v moři času zanechal něco krásného.
 
„Nádherné. Hotový manifest zahradnických rozkoší.“ – Literary Review 
 
„Autorka téma podala ve vzácně kousavé směsi soucitu a nestrannosti, dojemně, a přece se zdravým rozumem. Prvotřídní britská sebereflexe.“ – The New York Times


Zajímavost

Autor:
Penelope Lively (* 1933)
 
Dcera bankéře vyslaného do Orientu se narodila a vyrostla v Káhiře, obklopená čarovnou zahradou se subtropickou flórou, a do Anglie se přestěhovala až po skončení druhé světové války. Mizející zákoutí Londýna i babiččin dům v Somersetu tuto absolventku historiografie na Oxfordu přiměly hledat podobná útočiště pro hrdiny svých 17 knížek pro děti, za něž získala mj. Whitbreadovu cenu a Carnegieho medaili. I s pozdějšími prózami a eseji pro dospělé se pravidelně ucházela o významné literární pocty. Byť patří k nejvýraznějším britským autorkám poslední čtvrtiny 20. století, naši nakladatelé zareagovali poměrně pozdě: dosud vydali pouze její letní psychologické drama V horkých vlnách (1996, č. 2001) a s generačním zpožděním i klíčový román Měsíční tygr (č. 2019), jenž v roce 1987 vybojoval Bookerovu cenu. Tato bilanční próza – kterou též nabízíme v audioverzi – spisovatelce vynesla titul dámy Britského impéria. Stejně jako její nejnovější pojednání Život v zahradě (2017, č. 2019) předkládá úvahu o daru člověka-tvůrce čelit času a dějinám: zušlechťováním domova.


Účinkující:
Libuše Švormová (* 1935)
 
Absolventka DAMU začínala hereckou kariéru v Pardubicích. Odtud roku 1961 přešla do souboru Městských divadel pražských, na jejichž prknech působila třicet sezon a ztvárnila zde např. Porcii ze Shakespearova Kupce benátského nebo role osudových dam ze satir Oscara Wildea. Poté příležitostně hostovala v Divadle na Vinohradech a dodnes vystupuje v zájezdových představeních. Filmoví režiséři oceňovali její kultivovanou ženskost, pod níž to vře komplikovanými emocemi – výrazné příležitosti jí v tomto ohledu poskytly snímky Kinoautomat, Aféry mé ženy, Milenci v roce jedna, Marečku, podejte mi pero! či Léto s kovbojem. Tyto valéry našly uplatnění i v seriálech Byl jednou jeden dům, Hraběnky, Pojišťovna štěstí aj. Za celoživotní mistrovství v dabingu, v němž promlouvala za Michèle Mercierovou (v úloze markýzy Angeliky), Ginu Lollobrigidu, Shirley MacLaineovou nebo Judi Denchovou (jako M v bondovkách), obdržela Cenu Františka Filipovského 2005.